De mest solgte biler i 2017

Kommercielt indhold

Ialt blev der i 2017 nyregistreret 221.819 personbiler. Det er 1000 biler mindre end i 2016. Faldet på 1000 biler svarer til et fald på under 0,5 % i forhold til rekordåret 2016. Det lille fald er på trods af at der i slutningen af 2017 usikkerhed omkring udformningen af registreringsafgiften.

I 2017 var Peugeot 208 igen årets mest populære bil med næsten 10.000 nyregistrerede biler. Men til gengæld blev salget af Peugeot 308 50% lavere end i 2016. I alt blev der solgt 22.189 Peugeot biler i 2017. Selvom Peugeot 208 var den mest solgte bilmodel i 2017, så var Peugeot dog ikke det mest solgte bilmærke i 2017.

Volkswagen var, ligesom i 2016, det mest solgte bilmærke i 2017 takket være populære modeller som Volkswagen Up!, Golf, og Polo. I alt blev der solgt 29.564 Volkswagen personbiler i Danmark i 2017.

Herunder er listen med de 100 mest solgte personbiler i Danmark i 2017.

BilmodelAntal solgte i 2017Antal solgte i 2016
Peugeot 208 9.8389.381
Volkswagen Up!7.2327.361
Nissan Qashqai7.0144.365
Volkswagen Golf6.2004.449
Renault Ny Clio5.1414.718
Toyota Yaris5.1055.482
Volkswagen Polo4.6835.857
Toyota Aygo4.6685.374
Volkswagen Passat4.6224.384
Citroen C14.5153.826
Skoda Octavia4.0154.077
Skoda Citigo3.8523.918
Volkswagen Touran3.7942.928
Hyundai I103.5203.896
Opel Astra3.4375.041
Citroen C33.4363.332
Ford Fiesta3.4044.469
Opel Karl3.3924.119
Peugeot 20083.3001.651
Peugeot 3083.1166.135
Kia Picanto3.1094.230
Kia Rio3.0483.950
Suzuki Baleno2.8901.690
Skoda Fabia2.8313.458
Peugeot 1082.8194.014
Mercedes-Benz C-Klasse2.7892.516
Renault Captur2.6942.844
Toyota Auris2.6882.659
Peugeot 30082.432602
Ford Focus2.3802.529
Hyundai I202.2373.331
Mercedes-Benz E-Klasse2.1791.866
Mercedes-Benz A-Klasse2.1601.670
Renault Megane2.1602.111
Suzuki Celerio2.1132.452
Opel Corsa2.1062.217
Audi A41.7862.378
Opel Insignia1.742867
Citroen C4 Cactus1.7011.671
Audi A31.6942.307
Suzuki Sx41.653920
Suzuki Vitara1.6142.127
Hyundai I301.6001.359
Suzuki Ignis1.5790
Kia Ceed1.5591.903
Bmw 4’Er1.551983
Volkswagen Tiguan1.518396
Renault Kadjar1.5132.214
Ford C-Max1.5091.370
Seat Mii1.4631.911
Mazda Cx-31.3491.335
Ford Mondeo1.3481.690
Seat Leon1.3031.326
Skoda Rapid1.285831
Opel Mokka X1.259285
Toyota Avensis1.2231.479
Fiat 5001.1981.644
Nissan Micra1.187605
Seat Ibiza1.1661.290
Dacia Duster1.1401.369
Bmw 5’Er1.133201
Mitsubishi Space Star1.1331.212
Toyota C-Hr1.11621
Bmw 3’Er1.0952.365
Audi Q21.089107
Suzuki Swift1.0381.550
Ford Kuga1.0201.267
Audi A61.0071.398
Citroen Grand C4 Picasso9991.179
Toyota Verso986977
Dacia Logan Mcv945897
Opel Crossland X9300
Mazda 3925942
Ford S-Max9161.109
Audi A59131.090
Renault Grand Scenic905556
Citroen C48881.286
Skoda Superb8811.164
Bmw X1873206
Toyota Rav4845564
Volvo Xc60837680
Nissan X-Trail8361.133
Dacia Sandero769825
Mazda 6764848
Mazda Cx-5712562
Mazda 27041.301
Mercedes-Benz Cla692701
Bmw 2’Er657891
Mercedes-Benz Vito Tourer63472
Dacia Lodgy626678
Volvo V40608721
Honda Civic608841
Ford Transit Custom605351
Volvo V60597606
Volvo V90584116
Mitsubishi Asx5821.254
Renault Talisman572401
Fiat Panda508470
Honda Jazz506548
Hyundai Tucson501561
Kia Niro50013

Kilde:De Danske Bilimportører